Kącik przyrodniczy


Polowanie na "grzybobranie" z klasą Vd

Dnia 10.10.2015r. odbyła się piesza wycieczka uczniów klasy Vd. Zbiórka miała miejsce o godzinie 7.30 na placu przed szkołą. Mimo doskwierającego chłodu i porannej mgły, uczniowie wyposażeni w sprzęt przyrodniczy, prawidłowe ciepłe obuwie i ubranie, termosy z gorącą herbatą i kanapki wyruszyli poznawać wejherowską faunę i florę. Dzięki dostępnym atlasom przyrodniczym, przewodnikom i kluczom do oznaczania gatunków udało im się scharakteryzować ponad 20 gatunków drzew i krzewów. Po godzinie 8.00 uczniowie wraz z opiekunem, wkroczyli na terenen lasu i zaczęli szukać grzybów. 
Nie obyło się bez śmiechu i kilku wywrotek, nie tylko uczniów [ =) ] w czasie wspinaczki na pagórki i wzniesienia. Po drodze uczniowie znaleźli liczne okazy podgrzybków, borowików, opieńków, koźlaków i maślaków. Grzyby udało się scharakateryzować dzięki "przewodnikom grzybiarza" i atlasom. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wczytywali się w dostępną literaturę aby prawidłowo scharakteryzować napotkane grzyby. Wycieczka dostarczyła dużą ilość zabawy i wzbogaciła, nie tylko uczniów, o wiedzę na temat charakterystycznych cech grzybów. Wycieczce towarzyszyła zdrowa rywalizacja, która polegała na zebraniu jak największej ilości grzybów! Pierwsze miejsce zdobyła niepodważalnie Wiktoria, której sprawne oko pozwoliło wypatrzeć dwie sztuki GIGANTYCZNYCH prawdziwków. Mimo, mroźnej już pogody, grupa rozgrzała się wspinaczką oraz gorącą herbatą. W drodze powrotnej, dzięki uprzejmości rodziców Ani, czekał na uczniów poczęstunek. Wszyscy w dobrych humorach wrócili do domu. 
Klasa już nie może się doczekać kolejnej wyprawy, która odbędzie się w porze zimowej. Uczniowie będą szukać tropów zwierząt i obserwować ptaki.

Młodzi grzybiarze z Vc

Dnia 03.10.2015r. pasjonaci przyrody wyruszyli na poranną wycieczkę. Nie straszna im była niska temperatura, ani wczesna godzina. Zaopatrzeni w w prawidłowe, jesienne obuwie, siatki, noże, przewodniki, atlasy, pojemniki na okazy i dobre humory wyruszyli w głąb "puszczy", która od rana straszyła swoim wyglądem. Ale dla odważnych i głodnych przygody uczniów nic nie było straszne! Przed wejściem do lasu oznaczyli, na podstawie przewodników, przynależność gatunkową drzew znajdujących się na drodze ze szkoły do lasu (poza brzozą, dębem, jarzębiną, olchą, cisem, klonem, wiązem, topolą, świerkiem, sosną, jodłą udało się uczniom oznaczyć do gatunku Orzech włoski (!) i każdy wziął po jednym orzeszku na pamiątkę :) ). Również  udało się zauważyć kilka ptaków m.in: pliszki, modraszki, gołębie, gawrony, kawki, słowiki i kosa z charakterystycznym pomarańczowym dziobem. W lesie uczniowie zachowywali się bardzo cicho i uważnie patrzyli pod nogi aby nie przegapić żadnego okazu. Dzięki wprawionemu oku Martyny reszta grupy również nauczyła się wyszukiwać wśród wielokolorowych liści wspaniałe okazy grzybów. Nawet udało się znaleźć Sowę! (Jak "pan z przyrody" usłaszał, że dzieci wołają, że widzą sowę, myślał, że mają na myśli ptaka, a to był grzyb!)
Poranna wycieczka do lasu zamieniła się w niesłychane GRZYBOBRANIE. Uczniowie wrócili do domu z wieloma okazami różnorodnych jadalnych grzybów. 

Uważamy, że ta niecodzienna wyprawa należy do udanych! Oby na kolejne wyprawy pogada dopisała! :)

Klasa Vd nie zostaje w tyle ! "Świat grzybów"

Dnia 25.09.2015r, klasa Vd, z wielką chęcią podjęła się wyzwania zbadania wejherowskiego lasu. Mimo wczesnej pory, zapał nie opadał i młodzi przyrodnicy przystąpli do badania flory i fauny lasu. 

Sprawnemu oku młodych badaczy nie umknęły żadne kryjące się wśród liści zwierzęta. Udało się zbadać m.in: żuki leśne, żaby zielone i leśne, pająki i ślimaki. Uczniowie napotkali również liczne okazy należące bezkręgowców. Mimo, że pogoda wcześnie rano nie dopisywała, to wczasie podróży rozpogodziło się i oczom młodych odkrywców ukazały się liczne okazy grzybów. Większość napotkanych gatunków była niejadalna i trująca, lecz po długim poszukiwaniu udało się  znaleźć bardzo dużo prawdziwków oraz kilka kurek. Na drzewach obserwowali Hubę, mchy i porosty, które zamieszkiwały kamienie i stare pnie.  

Uczniowie klasy IVd więdzą, jak być dobrym przyrodnikiem

Dnia 22.09.2015r. klasa IVd z wielkim zaangażowaniem uczestniczyła w lekcjach przyrody. Uczniowie wyposażeni w sprzęt młodego przyrodnika (m.in lupy, kompasy, lornetki) badali żyjące wśród nas organizimy.

Nie ograniczyli się wyłącznie do okazów w sali, lecz dnia 23.09.2015 roku sprawdzali swoje umiejętności w terenie! Rozstrzygali, jaka różnica jest pomiędzy drzewem iglastym a liściastym, sprawdzali, czy kora drzewa jest ciepła i czy pajęczaki kryją się pod kamieniami. Większość uczniów zna zasady, jakimi powinien kierować się młody naukowiec: dbają o napotkanie zwierzęta, nie niszczą roślin i nie depczą grzybów. Klasa IVd pamięta o szacunku do przyrody, ostrożności, cierpliwości, systematyczności i rzetelności w prowadzeniu doświadczeń i obserwacji w terenie. Na kolejnych lekcjach uczniowie, podejmą wyzwanie obserwacji preparatów mikroskopowych i zapoznają się z zasadami pracy ze sprzętem naukowym.

Klasa Vc na " Tropach przyrody"

W ramach koła przyrodniczego, dnia 19.09.2015r. uczniowie klasy Vc wyruszyli na wyprawę do pobliskiego lasu. 
Uzbrojeni w sprzęt młodego przyrodnika (lupy, kompas, klucz do oznaczania drzew, aparaty fotograficzne, rękawiczki, pojemniki na owady, słoiki na okazy, lornetki, nóżyki do wycinania grzybów, grabki, łopatki) wyruszyli badać, odkrywać i kształcić się na łonie natury. Oczywiście, wszyscy pamiętali o nakryciu wierzchnim i o prawidłowym obuwiu.
Mimo, że przez kilka dni pogoda dopisywała, liczyli po cichu na deszcz, aby zebrać okazy ślimaków. 
Deszczu nie było, ale ślimaki tak! Udało się zebrać 5 okazów ślimaków (3 bezskorupkowe Pomrowy wielkie, 2 skorupkowe, w tym Winniczka), sporą ilość pajęczaków, mrówek, pareczników i stonóg. 
Żuk leśny krył się przed grupą, ale w końcu, każdy z uczestników miał swojego żuczka i mógł go nazwać wymyślonym imieniem. Mimo zmęczenia, po 2 godzinach marszu, udało się złapać żabę leśną
i przyjrzeć się jej z bliska ! Co za szczęście! Ostrożnie włożyliśmy ją do pojemnika i wlaliśmy trochę wody, gdyż żaby wymieniają gazy oddechowe, nie tylko przez płuca, ale przez wilgotną skórę.
Po, krótkim marszu, udało się zebrać, kolejne 2 płazy! Grzybów też, nie zabrakło! Prawie każdy miał swojego "prawdziwka". Klasa pamietała, że nie należy zrywać trujących grzybów, ani nie deptać ich, gdyż stanowią pokarm, dla leśnych zwierząt. 
Uczniowie nie zapomnieli o roślinach i zbierali liście do klasowego zielnika. 

Teraz uczniów klasy Vc czeka największe wyzwanie, gdyż muszą opiekować się  zebranymi okazami w sali 101, dbać o pokarm, wodę, temperaturę, czystość i warunki do życia. Wierzymy, że podołają wyzwaniu. 

Serdeczne podziękowania, dla Pani Moniki Runtz-Łępickiej, która towarzyszyła w wyprawie i uraczyła galerię zdjęciami. 

Koło przyrodnicze

Już niedługo pojawią się zdjęcia z naszych przyrodniczych wypraw do lasu oraz zdjęcia hodowli.

Zapraszamy do sali 101, aby zobaczyć hodowlę ślimaków, dżdżownic
oraz żuków, którą opiekują się klasy 5c i 5d.

Poniżej film, który pomoże Wam poznać życie chrząszczy leśnych
oraz przybliży wam okazy, które można zobaczyć w sali.

                                                                                     
Opiekun koła przyrodniczego:
p. Mateusz Woźniak