Szkolny klub Unicef

MAJ- ZDROWIE W GŁOWIE

W maju obchodzony jest Europejski tydzień zdrowia psychicznego,  dlatego  zachęcamy Was do podejmowania różnych aktywności zwracających uwagę na profilaktykę zdrowia psychicznego. Wielu z nas może doświadczać tzw. przebodźcowania. To sytuacja, kiedy nasz organizm dostaje za dużo informacji z zewnątrz, których nie daje rady przetworzyć i poradzić sobie z nimi. Jednym ze sposobów na wyciszenie jest lektura książki. W związku z tym Szkolny Klub Unicef w tym miesiącu organizuje CZYTANIE NA POLANIE. 

Czytanie na polanie

W piątek, tj. 24.05.24r. uczniowie ze szkolnego klubu Unicef przystąpili do miedzynarodowej akcji czytanie na polanie edycja 2024. Pogoda bawiła się z nami w kotka i myszkę, dlatego czytaliśmy raz na dworze, a raz w sali. Dziewczynki z klasy 4b przygotowały wspaniały przekaz książki o F. Chopinie w formie teatru Kamishibai. Natomiast uczennice klasy 5c udały się 27.05.2024r.do Niepublicznego Przedszkola Urwis w Wejherowie, aby zapoznać swoich młodszych kolegów ze światem baśni i bajek. 

KWIECIEŃ- DBAMY O ŚRODOWISKO

Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego "Moja ziemia, mój dom"

25 kwietnia odbyło się wręczenie nagród dla zwycięzców w szkolnym fotograficznym konkursie pt. „Moja ziemia – mój dom” w dwóch kategoriach wiekowych dla uczniów klas 0-3 oraz 4-8.
W kategorii klas 0-3 nagrody otrzymali:
1 msce: G. Zaitser
II msce: E. Siebielec
III msce: K. Rzeppa
W kategorii klas 4-8 nagrody otrzymali:
1 msce: A. Śliwińska oraz M. Komorek
II msce: N. Żebrowska oraz S. Jadach
III msce: A. Domblat oraz S. Mamalyga 
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział i zaangażowanie. 

Dzień Ziemi

W  poniedziałek (22 kwietnia) obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji na dwóch długich przerwach na uczniów klas 4-8 czekało zadanie do wykonania. Osoby chętne, podążając w odpowiednich kierunkach świata, odnajdowały rozmieszczone na korytarzu zagadki. Ponadto na holu szkolnym pojawiła się specjalnie przygotowana ramka. Zainteresowani uczniowie wykonywali sobie przy niej zdjęcia. Uczniowie klasy 2c z okazji Dnia Ziemi przygotowali w grupach plakaty. Starali się przedstawić jak najwięcej informacji dotyczących dbania o naszą planetę. Najważniejsza była współpraca przy tworzeniu pracy projektowej. Ciekawe zajęcia i eksperymenty w tematyce Dzień Ziemi odbyły się w świetlicy szkolnej.

MARZEC - POMOC HUMANITARNA

Podczas spotkania szkolnego klubu Unicef uczniowie odwiedzili wirtualnie domy mieszkańców wybranych regionów. W tym celu posłużyli się stroną Dollar Street. Omówili dostrzegane różnice, a także podobieństwa. Następnie wspólnie wyciągnęli wnioski z obserwacji: są miejsca na świecie, których mieszkańcy borykają się z wieloma trudnościami. Często spowodowane są one ubóstwem, w innych wypadkach różnego rodzajami kryzysami. W takich miejscach niezbędna jest pomoc humanitarna. Spotkanie zakończyła gra humanitarna, która pozwoliła uczniom poczuć się pracownikami organizacji pomocowej. 

LUTY- BEZPIECZNI W SIECI

9 lutego obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. W związku z tym Klub Unicef zachęca do promowania pozytywnych zachowań w przestrzeni internetowej. Zastanówcie się jakie korzyści i zagrożenia niesie ze sobą przestrzeń online. Czy można zapobiec zagrożeniom? Przedstawcie swoje pomysły w atrakcyjnej wizualnie formie - infografiki. Prace można składać do 23.02.2024 w bibliotece. Najlepsze pomysły będą nagrodzone.

Dzień Bezpiecznego Internetu

Każdego roku, w lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Uczniowie na lekcjach informatyki tworzyli prezentacje multimedialne odnośnie bezpieczeństwa w sieci. Na schodach pojawiły się również hasła przypominające zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Szkolnyu klub Unicef ogłosił konkurs na plakat promujący bezpieczne korzystanie z sieci, Najlepsze prace zostały nagrodzone. 

STYCZEŃ - INTEGRUJEMY SIĘ I WSPIERAMY OSOBY Z UKRAINY

Akcja integracja

Szkolny Klub Unicef zorganizował w piątek 12.01.2024 r.  AKCJĘ INTEGRACJĘ. Osoby chętne
spotkały się po południu i razem zagrały w planszówki. Uczniowie przynieli swoje ulubione gry a  wspólny czas umilała im ukraińska nuta przygotowana przez uczennice z klas 6d i 5c.

GRUDZIEŃ- DZIAŁAMY DLA INNYCH

05.12.2023 obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, dlatego grudzień poświęcimy tematyce: "DZIAŁAMY DLA INNYCH". Członkowie szkolnego klubu Unicef zapraszają do kącika (gablota koło sali 111), w którym umieścili informacje związane z tym tematem. Niebawem pojawi się informacja, w jaki sposób wspólnie będziemy działać dla innych.

♥️ Weekend cudów za nami. Dziękujemy! Razem możemy więcej! ♥️

Działamy na rzecz SU - warsztaty "Ozdoby świąteczne"

W piątek 8.12.2023 r. oraz  we wtorek 12.12.2023 r. chętni uczniowie klas 4-6 uczestniczyli w warsztatach, podczas których tworzyli ozdoby świąteczne. Dzieła naszych artystów można było podziwiać we wtorek podczas kiermaszu świątecznego. Własnoręcznie malowane bombki uczniowie wykonali z drewnianych elementów, które wcześniej przygotowano do druku laserowego w programie Tinkercad.  Pomysłodawcą akcji był Szkolny Klub Unicef.

LISTOPAD- PRAWA DZIECKA

20.11.2023 obchodzimy Światowy Dzień Praw Dziecka, dlatego listopad poświęcimy tej tematyce. W szkolnym kąciku Unicef (gablota koło sali 111),  czekają na Was informacje związane z tym zagadnieniem. 20.11.2023 r. ubieramy się na niebiesko- kolor ten jest symbolem solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.
Z okazji dnia Praw Dziecka w poniedziałek 20.11.2023 uczniowie na dwóch długich przerwach mieli możliwość wziąć udział w kahootcie, gdzie sprawdzili i wzbogacili swoją wiedzę, związaną z tym zagadnieniem.

Dziecka prawa- nasza sprawa

20.11.2023 obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Praw Dziecka. Uczniowie i nauczyciele ubrali się na niebiesko- w ten sposób zaakcentowali główną barwę DNIA Szkolny klub Unicef i Zespół PPP przygotowali wiele atrakcji. Na uczniów czekała gazetka zawierająca informacje związane z tym zagadnieniem. Na dwóch długich przerwach chętni uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w teście kahoot, dzięki któremu sprawdzili i poszerzyli wiedzę na temat swoich praw. Uczniowie klas 0-III utworzyli wspaniały „mural” podkreślający ich solidarność ze wszystkimi dziećmi na świecie. Wielu nauczycieli przeprowadziło lekcje wychowawcze związane z tematem Praw Dzieci. W tym dniu odbyła się także akcja Gabinet Otwarty o tej samej tematyce. 

PAŹDZIERNIK- DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO

10 października obchodzony był Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, dlatego poświęcamy cały miesiąc właśnie tej tematyce.

W szkolnym kąciku Unicef (gablotka między salami 111 i 112) czekają na Was plakaty z ciekawostkami odpowiadającymi na pytania:

Dlaczego relacje są ważne?
Jak być dla siebie lepszym?
Co robić, kiedy odczuwasz niepokój?
Jak się lepiej komunikować?

10 X Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 

10 października w zwiazki z Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego Członkowie Szkolnego Klubu UNICEF zorganizowali strefę relaksu i wyciszenia na małej sali gimnastycznej. Uczniowie podczas długich przerw słuchali muzyki relaksacyjnej, poznali ćwiczenia i metody relaksacyjne oraz wzięli udział w treningu autogennym Schultza. Odbyły się również pogadanki na temat emocji, sposobów radzenia sobie ze stresem. Przygotowano dla uczniów ulotkę z ważnymi telefonami i informacjami: gdzie można uzyskać pomoc oraz jak dbać o zdrowie psychiczne. 

WRZESIEŃ

Nabór do Szkolnego Klubu Unicef

We wrześniu 2023 r. wszyscy chętni uczniowie klas 4-8 dołączyli  do współpracy w szkolnym Klubie Młodych. Działania klubowiczów dotyczą akcji szkolnych wspieranych przez Unicef. Osoby aktywne, wrażliwe na problemy społeczne i mające chęć wspólnie realizować projekty związane m.in. z prawami dzieci  ustalili wraz z koordynatorami szkolnymi, panią Katarzyną Ciemięgą i Mirellą Trepner, plan działań na rok szkolny 2023/2024.