KLIMATYCZNIE W WEJHEROWIE 2021/2022

Inne działania w ramach akcji KLIMATycznie w naszej szkole

W ramach akcji KLIMATycznie zbieraliśmy zużyte baterie oraz stare telefony komórkowe. Chętni uczniowie brali równiież udział w wyzwaniu: musieli rozwiązać interaktywny Escape Room, w którym rozwiązywali zadania związane z ochroną środowiska.

Ekologicznie na lekcjach religii  - "Kościół i ekologia

Pewnie trochę nietypowo, ale również na lekcjach religii, uczniowie klas ósmych zaangażowali się
w autorski projekt "Kościół i ekologia", będący częścią wrześniowej akcji KLIMATycznie w Wejherowie.
Projekt obejmował prezentacje i omówienie najnowszego nauczania Kościoła w zakresie ekologii; prace uczniów metodą wspólnego projektu - baneru oraz ciekawe prace w grupach dotyczące odpowiedzialności człowieka takich obszarów ekologii, jak: człowiek, zwierzęta, rośliny, gleba, woda, powietrze.Oprócz fantastycznej wspólnej zabawy i integracji, uczniowie poznali m.in. pojęcie ekologii integralnej.

Spotkanie uczniów naszej szkoły z funkcjonariuszami Straży Miejskiej w Wejherowie

W ramach akcji KLIMATycznie panowie ze Straży Miejskiej w Wejherowie przez dwa dni powadzili prelekcje i zajęcia w klasach trzecich, czwartych i piątych m.in. na temat prawidłowej segregacji śmieci, wpływu segregacji na klimat , opowiadali też o swojej pracy.

Udzial klasy 4 b w akcji KLIMATycznie

Klasa 4 b w ramach akcji Klimatycznie w Wejherowie brała udział w:
*lekcji prowadzonej przez terapeutę szkolnego na temat Zanieczyszczeń Bałtyku;
*lekcji przyrodniczej pt. "Nie taki nietoperz straszny" w Parku Miejskim im. A. Majkowskiego
 w Wejherowie;
*lekcji wychowawczej na temat: "Co możemy zrobić, by chronić klimat?";
*lekcji przyrodniczej w parku w Wejherowie pt. Cały czas w locie. Jak żyją Jerzyki? ";
*lekcji w bibliotece miejskiej dotyczącej "Aluminium".

Zajęcia terenowe klas 7 pt. "Zwyczaje stadne owiec i danieli"

Początek czerwca to dobry czas na nasze kolejne szkolne działania w ramach akcji KLIMATycznie
w Wejherowie. Klasy 7 a, e i f uczestniczyły w zajęciach terenowych "Zwyczaje stadne owiec i danieli", poprowadzonych przez ks. Krystiana na terenie parafialnej hodowli.
Podczas tego spotkania "oko w oko" że zwierzętami, nasi uczniowie i.in.:
- dowiedzieli się jakie jest miejsce danieli i owiec w systematyce;
- poznali osobliwe zwyczaje stadne;- mogli "z ręki" nakarmić zwierzaki.

Szkolny teleturniej pt. Ekologiczny Zawrót Głowy

7 czerwca odbył się Teleturniej Ekologiczny Zawrót Głowy Do teleturnieju każda klasa wytypowała jednego przedstawiciela. Utworzono 4 stanowiska po 2 osoby (grupy mieszane, z dwóch różnych klas). Uczestnicy odpowiadali na pytania przyrodniczo-ekologiczne, o różnym stopniu trudności. Konkurs został tak zorganizowany, aby umożliwić w nim udział również publiczności szkolnej. Uczniowie pozakonkursowi, którzy poprawnie rozwiązali zadanie otrzymali symboliczną nagrodę oraz gromkie brawa. Na zakończenie cała zgromadzona społeczność szkolna odśpiewała wspólnie wcześniej opracowaną piosenkę o tematyce proekologicznej pt. Zielony dom.

 Ekologiczne Zawody Sportowe dla uczniów klas 0 – I

7 czerwca w ramach akcji KLIMATycznie w Wejherowie odbyły się w naszej szkole Ekologiczne Zawody Sportowe dla uczniów klas 0 – I. Z każdej klasy wybrano po czterech zawodników, którzy dzielnie przystąpili do pokonywania przygotowanych konkurencji. Każdy uczestnik musiał wykonać zadania sportowe z nietypowym przyborem – butelką plastikową, gazetą lub kartonem. Pozostali uczniowie kibicowali na trybunach. Po zakończonych konkurencjach sportowych wyłoniono zwycięzców i wręczono nagrody. Na ten dzień uczniowie przygotowali również piosenkę o tematyce ekologicznej pt. Świat w naszych rękach. Dziękujemy wszystkim za wspólną sportową zabawę.

Jesteśmy EKO - wykonanie plakatu "Dbamy o środowisko, chronimy przyrodę"

Zadaniem uczniów było wykonanie plakatu z hasłem, który zarówno zachęca odbiorcę do życia
 w środowisku dbając o niego, jak i wskazuje na to, że zanieczyszczenie środowiska jest ogromnym problemem we współczesnym świecie. Plakaty zostały wykonane w klasie przez grupę uczniów
pod okiem nauczyciela. Uczniowie wyrazili swoją ekspresją, jak widzą przyrodę, jak bardzo ją kochają, zauważając problem zanieczyszczenia środowiska. Przy okazji dzielili się swoją wiedzą i własnym doświadczeniem, jak wygląda ich dbałość o przyrodę w środowisku rodzinnym.

 Spotkanie ze Strażą Miejską

Spotkanie ze Strażą Miejską w ramach akcji KLIMATycznie w Wejherowie uczniowie klas trzecich spotkali się z pracownikami Straży Miejskiej z Wejherowa. Celem tego spotkania było poszerzenie wiedzy uczniów na temat ochrony środowiska naturalnego oraz prawidłowej segregacji odpadów.

 EKOLOGICZNY POKAZ MODY

Dnia 31 maja 2022 r. odbył się w szkole EKOLOGICZNY POKAZ MODY dla klas 1-3 szkoły podstawowej oraz grup przedszkolnych. Na pokazie byli wszyscy uczniowie klas młodszych
z nauczycielami oraz dyrekcja. Zadaniem uczniów było zaprezentowanie stroju wykonanego przez klasę z surowców wtórnych (papier, tworzywa sztuczne, metale, szkło).

Działania klasy 2 d ramach akcji KLIMATycznie w Wejherowie 

W ramach akcji KLIMATycznie w Wejherowie uczniowie klasy 2d wraz z wychowawcą wybrali się do Biblioteki Miejskiej w Wejherowie na zajęcia ekologiczne z wykorzystaniem Teatrzyku Kamishibai pt. Dlaczego zwierzaki mieszkają w bloku Maćka? Braliśmy również udział w warsztatach plastycznych podczas których stworzyliśmy DRZEWO, które pełni ważną rolę w życiu zwierząt i ludzi. Dziękujemy Pani Józefinie za ciekawe i interesujące zajęcia.

Klasa 2 b w Ekofabryce

Nasza "Klasa Sowy" (II b) wybrała się w ramach akcji "KLIMATycznie w Wejherowie" do bardzo ciekawego miejsca na mapie naszego miasta czyli do Ekofabryki. Po tej fantastycznej wizycie recykling nie ma dla nas tajemnic 🦉🤗 Polecamy wizytę w tym wspaniałym miejscu wszystkim, którzy dbają
 o środowisko i nie chcą wyrzucać niepotrzebnych rzeczy na wysypisko. Ekofabryka da im drugie życie! 

Konkurs ekologiczno-plastyczny ,,Domki dla owadów” 

W ramach akcji KLIMATycznie w Wejherowie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie ekologiczno-plastycznym ,,Domki dla owadów” zorganizowanym przez Wejherowskie Centrum Kultury w Wejherowie. Oto wyniki konkursu:

W kategorii klas 0-3 szkoły podstawowej
I miejsce zajęła Klara Mokłowicz IA, 8 lat
II miejsce zajął Jan Taszek IID, 9 lat


W kategorii klas IV- VIII szkoły podstawowej
I miejsce: Eliza Mokłowicz IVB, 11 latWyróżnienie: Katarzyna Gudewicz Va

Lekcja ekologii w EkoFabryce w Wejherowie 

EkoFabryka, która powstała w Wejherowie to nowoczesne miejsce gospodarowania odpadami, pełniące także Centrum Edukacji Ekologicznej. Zakład Usług Komunalnych zdobył unijne środki
na realizację jednej z nowocześniejszych w Polsce inwestycji ekologicznej. 30 maja uczniowie klasy
3 b 
w ramach akcji"KLIMATycznie w Wejherowie" wzięli udział w lekcji ekologicznej. Zwiedzili budynek
 i  pracownie, które tam powstały. Na koniec dzieci obejrzały film przygotowany przez ZUK
w Wejherowie i rozwiązały test ze znajowości segregacji odpadów. 

Szkolny konkurs techniczno-plastyczny pod tytułem: 
“Kreatywny recykling”

W ramach akcji “KLIMATycznie w Wejherowie”, nasza szkoła zorganizowała szkolny konkurs techniczno-plastyczny pod tytułem: “Kreatywny recykling”. Finał konkursu odbył się 11 maja, który
od 2007 r. jest znany jako Dzień bez śmiecenia 😊. Przebieg konkursu koordynowała nauczycielka SP 5 - Pani Dorota Płotka.

Uczniowie mieli za zadanie wykonanie użytecznych rzeczy z surowców przyjaznych naturze lub przeznaczonych do wyrzucenia.

Do konkursu zgłoszono wiele prac, a każda była jedyna w swoim rodzaju. Jury w składzie: Dorota Płotka, Katarzyna Ciemięga, Aleksandra Spanowicz, Karolina Świechowska, najbardziej spodobały się:

Karmnik dla ptaków zbudowany m. in. z wyciętej plastikowej butelki po wodzie, który z powodzeniem może pełnić swoją funkcję. Praca została wykonana przez Kamila Gęsickiego
z klasy 1c. I miejsce w kategorii klas 1-3.

Doniczka na kwiaty, wycięta z plastikowej butelki i ozdobiona łuskami szyszki. Praca Alicji Domblat
z klasy 2a. II miejsce w kategorii klas 1-3.

Robot autorstwa Michaliny Golec z klasy 3c i Kwiatek Luny Kołatek-Durdubakowskiej z klasy 1a. (III miejsce ex-aequo w kategorii klas 1-3.)

W kategorii klas 4-8 laureatami zostali:

1 miejsce: Pola Pospieszyńska z klasy 4d za wyjątkową torebkę z płyt gramofonowych

2 miejsce: Zofia Maj z klasy 4d za organizer na drobiazgi

3 miejsce ex-aequo: Naomi Żebrowska, kl. 4b, Marcelina Bok kl .6b, Anastazja Nowak kl. 6a, Maja Pamfil kl. 6b za piękne lalki.

We wszystkie dzieła dzieci włożyły pokaźną ilość pracy, pomysłowości i umiejętności technicznych.

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za włączenie się do konkursu. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy uznania za swoją pracę, a laureaci dodatkowo miłe upominki. Prace można oglądać na wystawce, na szkolnym holu przez najbliższy tydzień.
Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom za zaangażowanie w akcję. Przedsięwzięcie pokazało, że nasza wspólna Matka Ziemia jest dla nas ważna i staramy się z nią żyć w harmonii. Wiemy, że dbając o otoczenie wokół nas, dbamy o przyszłość swoją i potomnych. 

W ramach akcji KLIMATycznie uczennice naszej szkoły wykonały domki dla owadów🐝🐞🦋😊. Brawa dla dziewczyn!!!